Yadotek

Webp Nedir ? Webp Dosyası Nasıl Açılır?

Webp Nedir ? Webp Dosyası Nasıl Açılır?

Yeni nesil kayıplı resim sıkıştırma formatıdır.WebP’nin özelliği tıpkı JPEG gibi sıkıştırma yapıyor olması ancak WebP, JPEG’den farklı olarak görsel üzerindeki önemsiz detayları tıraşlarken dosya boyutu olarak da JPEG’e oranla %40 depolama alanı tasarrufu sağlıyor.

Yani, WebP ile görsel dosyalar hem orijinal sürümüne en yakın şekilde sıkıştırılarak sadece detayların ortadan kaybolmasına izin veriliyor hem de depolama alanı açısından başta JPEG ve diğer dosya formatları olmak üzere minimum %40 oranında daha az yer kaplıyor.

WebP uzantısı sayesinde hem sunucuların üzerine çok daha az yük biniyor hem de kullanıcıların cihazları tarafından görsel dosyalar diğer dosyalara oranla %40 daha hızlı açılıyor. Özellikle artık internet dünyasının rengarenk olduğu gerçeğini de göz önünde bulunduracak olursak WebP dosya formatı hem kullanıcılar hem de webmasterlar için gerçekten oldukça önemli.

WebP formatı birçok büyük internet sağlayıcısı tarafından kullanılıyor ancak küçük geliştiriciler ve dünyanın büyük bir kısmı kendini hala WebP’ye adapte edebilmiş değil. Bunun öncül nedeni de WebP’nin sonradan geliştirilen bir dosya formatı olması ve popüler görüntü araçları yada internet tarayıcıları tarafından hala tanınmıyor olmasıdır.

Webp Dosyası Nasıl Açılır ?

WebP, internetin ve internette kullanılan görsel dosya formatlarının yaşını düşünecek olursak henüz oldukça yeni bir dosya formatı. Bu nedenle birçok işletim sistemi, görüntü aracı ve hatta internet tarayıcısı tarafından çalıştırılamıyor. Elbette bilgisayarınızdaki bir WebP uzantısı görseli açmak için kullanabileceğiniz programlar yok değil. Aşağıdaki programlar şuan için WebP’yi açabilen en popüler programlar;

  • Pixelmator
  • ImageMagick
  • Leptonica
  • XnConvert
  • GIMP

BİR YORUM YAZIN

*

code

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazılım Donanım Teknoloji 2019