Yadotek

Php Mi Asp Mi?

17.04.2020
154
Php Mi Asp Mi?

Uzun yıllardır tartışması bitmeyen konulardan bir tanesi Php mi Asp mi? Neye göre kime göre ? Bunu cevabını sanırım hiç bir zaman bilemeyecek olsakta herkesin kendince bir nedeni var

İki dilin birbirine üstün ve zayıf yönleri var.Dil fanatikliği yapmak yerine projeniz hangi teknolojiyi gerektiriyosa kullanmak daha mantıklı.Şimdi ben pythonu seviyorum diye basit bir web sitesi yaparken python kullanmak çokta mantıklı değil.O yüzden dil fanatikliğini bırakarak projenizin gerektirdiği teknolojiyi kullanmak sizin için daha faydalı olacaktır

Fakat yinede Php ve Asp nin avantajları nelerdir bilip kendiniz seçim yapın

Php’nin Avantajları

  • Php her platformda çalışmaktadır. (Unix,Windows,MAC OS …)
  • PHP kodları scriptler platformunda bağımsız olarak çalışabilmektedir. PHP kodları ile diğer kodlar karışmamaktadır.
  • Çok hızlı çalışan bir dildir.
  • Öğrenilmesi oldukça kolay bir dildir. Diğer dillere benzerliğinden dolayı bu dilller ile daha öncesinde çalışmış olanlar kolaylıkla PHP öğrrenebilmektedir.
  • Derleme sorunu yoktur. HTML kodları arasına kolayca yerleştirilebilir.
  • İnternet dünyasında büyük bir geliştirici potansiyeli vardır. PHP ile yazılmış bir çok program ve kodlar rahat bir şekilde bulunmaktadır.
  • MySql veri tabanı ile PHP yüksek performans ve güvenli bir şekilde çalışabilir. Bunun yanında diğer veri tabanları ile de çalışabilme imkanı sunar.

ASP.NET Avantajları

ASP.NET bize bildiğimiz programlama dili ile kodlama imkanını verir. Örneğin .NET Framework yapısı 40’tan fazla programlama dilini desteklemektedir. Örneğin, biz istersek C# ile istersek VB ile ASP.NET sayfalarını kodlayabiliriz.

Asp.NET teknolojisi oldukça hızlıdır, eski ASP’ye göre her seferinde sayfaların tekrar tekrar okunarak her istekte bir request olmasını engelleyerek, daha hızlı ve daha performanslı çalışmasını sağlar.

ASP.NET bir çok tekonoloji tarafından desteklenir. XML, Web Servisleri, Veri tabanı etkileşimi, email etkileşimi gibi bir çok teknoloji tarafından desteklenir ve bir çok teknolojiyi destekler.

ASP.NET ile projeler hazırlanırken projenin dizayn tarafından bağımsız olarak rahatlıkla çalışabilirsiniz.

ASP.NET kullanıcıları için bir çok arayüze sahiptir. Email formları, veritabanı listeleyicileri gibi bir çok komponent bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

*

code

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazılım Donanım Teknoloji 2019