Yadotek

Dhcp nedir ? Ne işe yarar ?

08.01.2020
161
Dhcp nedir ? Ne işe yarar ?

DHCP‘nin açılımı “Dynamic Host Configuration Protocol” yani “Dinamik Bilgisayar Konfigürasyon Protokolü“dür. Ağınızda bulunan bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar veya IOT gibi cihazlarınıza ip adresi, ağ maskesi, ağ geçidi ve DNS adresini otomatik atamak için kullanılan bir protokoldür.

Ağımızdaki cihazlara atanan IP adreslerini TC kimlik numaramız gibi düşünebilirsiniz. Türkiye’de yaşayan herkesin benzersiz bir TC kimlik numarası olduğu gibi bir cihaz bir ağa dahil olduğu zaman TC kimlik numarası gibi cihazı tanımlayan ve iletişim kurulabilmesini sağlayan benzersiz bir IP Adresi tanımlanır. Bu ip adresi ağ bağlantısı kopana kadar o cihaza atanmış şekildedir ve başka hiçbir cihaza atanmaz. Ağ bağlantısı koparsa, IP adresi DHCP havuzuna geri dönerek başka bir cihaz ağınıza dahil olana kadar boşta bekletilir.

DHCP yukarıda belirtmiş olduğumuz teknik gereksinimleri ağa dahil olan cihazlara otomatik olarak atayan protokolün adıdır. DHCP protokolünden önce ağ yöneticileri ağlarına dahil olacak olan her cihaz için manuel olarak bir ip adresi, ağ geçidi ve alt ağ maskesi atamak zorundaydı. Ancak DHCP protokolü sayesinde ağ yöneticileri veya IT uzmanlarının işleri kolaylaşmış, binlerce cihazdan oluşan ağların yönetimi çok daha kolay bir hale getirilmiştir. DHCP protokolünden önce BOOTP (ön yükleme protokolü) kullanılmaktaydı ve DCHP ile BOOTP protokolü geliştirilerek ağ cihazlarının bağlantı sağlaması daha kolay kullanılabilir ve gelişmiş özelliklere sahip bir hale getirilmiştir.

Dhcp Nasıl Çalışır ?

  1. İstemci (bilgisayar) DHCP sunucusu‘nun adresini bilmediği için istek mesajını (DHCP discover message) broadcast olarak herkese gönderir.
  2. Bu mesajı alan DHCP sunucusu öneri mesajı (DHCP offer message) ile bir IP adresini istemciye sunar. Bu öneri mesajının içerisinde kiralama bilgisi de vardır.
  3. Öneriyi kabul eden istemci, sunucuya istek mesajını (DHCP request message) gönderir.
  4. Bunun üzerine DHCP sunucusu istemciye işlemin tamamlandığını bildiren onay mesajını (DHCP acknowledgment message) gönderir. Artık istemci bir IP adresi almıştır ve iletişime geçebilir.
  5. Kiralama süresi dolduğunda ise DHCP sunucusu‘na IP adresini başka bir cihaz için kullanabilmesi için bırakma mesajını (DHCP release message) gönderir.

BİR YORUM YAZIN

*

code

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazılım Donanım Teknoloji 2019